Yeah, I know (and thought) this must be too complex, and expensive, but I was wrong.
The Idea
This basically involves cooking potato crisps, adding seasonings, and packaging, and selling the product. Doing it large scale would need hi-tech equipment that would cost too much, but doing it from home is a different scenario all together.
The Capital
A manual potato chipper costs about 10 dollars, and a small bag of potatoes even less. You will need some cooking oil, seasonings, cooking utensils, and polythene packaging material. This in whole should cost you less than $50.
The How- Process
Peel the potatoes, chopping them into very thin "sheets" , then dip the sheets into boiling oil, fry until crispy. Remove the potato crisps when ready, dry the oil using paper towels, then add salt, pepper, or other seasonings depending on your taste. This means you can make them with different seasonings and sell as varied flavored brands of the same thing. Pack the crisps in desired quantities, sealing the paper with candle flame- just hold out the open end to the flame and the fire will do the rest for you. Done!
The Challenges
Slicing the potatoes into the requisite thinness is easier said than done, especially the first time, but you get the hang of it in time. Frying the crisps also takes some bit of skill, you have to know when they are ready. Knowing how to correctly put the seasonings may sort of be a challenge. Despite the seemingly numerous challenges, I'll say this about all of them: "It's nothing a little practice can't solve"! Practice making some for you and your friends, have them tell you where and how to improve then kick start your business!
The Profit
One large potato is enough to make a medium sized bag of crisps (check your supermarket shelves, sold at between $0.25-0.5). Enough said, right?
The How- Value Addition
Ways to improve your product would be to have a wide variety of flavors to choose from (customers always like variety), and adding a little tag with you brand name (find a designer to create an awesome tag for you, customers have the habit of associating the package with quality). Check your pricing, find that delicate balance between too cheap (it must be low quality) and too expensive (the price is ridiculous).
The Quote
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try JUST one more time- Thomas Edison.
No comments:
Post a Comment