Monday, 14 October 2013

Fresh Yoghurt Business

This am sure you've heard of, and possibly tried, even if it was only for home use. The process is very simple, the returns neat, but the challenges are not few either. Let's analyze this:
The Idea
Preparing and selling yoghurt is not rocket science per se, it is much more easy! All you have to do here is make milk go bad (which it could do on its own- that was a joke for the slow) in a controlled environment, add a flavor and be ready in 24 hrs.
The Capital
This is by far the cheapest idea that has crossed my path, all you need is cash to buy fresh milk- not the packed stuff, fresh from a cow- and a small amount of already prepared yoghurt. You will also need a little more capital to purchase flavors, which don't cost that much, and packaging material- plastic disposable cups should suffice.
Th How-Process
Boil the milk- to make it safe for consumption, let it cool a while (to around 50 degrees) and add the already prepared yoghurt in the ratio 1:100. You must insist the yoghurt you buy has live cultures (you can read the label to confirm). This speeds up the process of fermentation. Mix well and cover the mixture for about 6-8hrs. By this time your yoghurt is ready. Add sugar and the flavors to improve on taste. Pack and sell within 3 days.
The Challenges
Milk yoghurt is a commodity in plentiful in the market. You will be going up against industry giants in this one, and if experience is anything to go by, people prefer already established brands. However, those brands did not just appear magically overnight, they were build. So, build your own brand by always having quality products, and price them well to capture a wider market.
The Profit
To make a 500ml of yoghurt broken down looks like this: (prices may differ depending on your region, currency, inflation, etc.- am not an economist!- therefore fill in the prices yourself)
  • Plastic disposable mug- $
  • Fresh milk- $
  • Sugar -1 table spoonful- $
  • 5ml yoghurt- $
  • Permitted flavors- $
Check your local supermarket shelves for the cost of 500ml yoghurt, will not cost less than $1. My mathematics puts the profit at about 1/4 of the cost.
The How- Value Addition
I did mention earlier that this is one field filled with competition, so you must "up your game" if you have to compete with the big fish. Consider price reduction, door-to-door delivery, wide variety of flavors to choose from, beautiful (professional) labeling and packaging, and continued research to improve the product. A little market research on the needs and opinions on your product won't hurt. Make good use of the unlimited information online, forget re-inventing the wheel. This is a good place to start from, complete with pictures of the procedure. http://www.wikihow.com/Make-Yogurt
The Quote
Invest when you are young, if it fails, it will be much easier to recover!

No comments:

Post a Comment